cud ubezpieczenia

Ubezpieczenia OC to temat, który raz do roku wraca do każdego właściciela samochodu niczym bumerang. Warto jest więc pochylić się nad tym, jakie czynniki wpływają na wysokość składki, a także jak ją możliwie najbardziej obniżyć.

Ubezpieczenia OC w Polsce… tanieją – dlaczego?

Obecnie trudno jest uciec od informacji mówiących nam zewsząd o szalejącej inflacji – w szczególności dlatego, iż te problemy bardzo często odczuwamy my sami, zaglądając na stan konta bądź patrząc na paragony po zakupach. Rynek motoryzacyjny jest idealnym przykładem rosnących cen. Nowe samochody drożeją niemiłosiernie, gdyż w związku z problemami z dostępnością podzespołów jest ich mniej, a równocześnie popyt na nie się nie zmienił. Sprawiło to, że wielu kierowców zaczęło spoglądać na samochody używane trochę przychylniejszym okiem, a to z kolei doprowadziło do wystrzału cen takich pojazdów. Nie powinno to dziwić – właściciele aut wystawionych na sprzedaż chcą zarobić na samochodzie jak najwięcej, a jeżeli zwiększył się popyt, trudno jest ich winić za podniesienie cen. W tym wszystkim chyba nie warto już wspominać o cenach paliw – w niektórych miejscach w Polsce cena litra benzyny powoli dobija już do astronomicznej sumy ośmiu złotych, co jeszcze nie tak dawno było wręcz nie do pomyślenia.

Wydawałoby się więc, iż rynek motoryzacyjny ogółem będzie drożał. Jest jednak jedna rzecz, która ku pierwotnemu zaskoczeniu obecnie… tanieje! Chodzi tu o ubezpieczenia OC. Według najnowszych badań, przeciętna składka w 2022 roku zmniejszyła się względem roku poprzedniego o aż 83 złote. To spadek o niemal 13 procent. Dlaczego tak jednak się w ogóle dzieje? Przede wszystkim konkurencja na rynku towarzystw ubezpieczeniowych jest naprawdę zacięta, dlatego też ubezpieczalnie muszą dostosowywać swoje ceny, by nie stracić klientów na rzecz rywali. Dodatkowo wiele osób, zważywszy na fakt, iż obecnie codzienna jazda autem kosztuje naprawdę wiele, sprzedaje swoje pojazdy bądź w najgorszym wypadku bardzo rzadko je wykorzystuje. Oznacza to po prostu, iż ryzyko wystąpienia szkody się zmniejsza. Zjawisko, które na pierwszy rzut oka wydaje się być dość szokujące, po zapoznaniu się z sytuacją wydaje się być w miarę logicznym następstwem wielu zdarzeń, z którymi obecnie się zmierzamy.

ubezpieczenie samochodu

Czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia OC

Nie oznacza to jednak, iż średnia cena ubezpieczenia jednakowo przysługuje wszystkim kierowcom. Możemy bowiem wyróżnić naprawdę mnóstwo czynników, które sprawiają, iż składka będzie niższa bądź wyższa. Oczywiście bardzo ważną kwestią jest fakt, czy jesteśmy bezszkodowymi kierowcami. Jest to najistotniejszy faktor, lecz niestety równie kluczową sprawą jest wiek. Młodzi kierowcy często muszą płacić naprawdę drakońskie sumy za ubezpieczenie, kiedy to doświadczeni kierowcy mają z tym o wiele łatwiej.

Co ciekawe, w zależności od województwa ceny ubezpieczeń również mogą ulegać zmianie. Dla przykładu, za składki najwięcej płacą kierowcy w województwie dolnośląskim, pomorskim oraz mazowieckim, zaś najmniej w opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Dla wielu osób dziwnym może być fakt, iż bardzo na ceną OC wpływa również stan cywilny – osoby w związku małżeńskim płacą średnio aż o 300 złotych mniej niż single. Oczywiście nie można zapominać o pojemności silnika oraz samej marce pojazdu.

Jak ludzie próbują zmniejszyć cenę składki?

Ceny składek OC mogą co prawda tanieć, lecz w wielu przypadkach nadal mogą być one całkiem sporym kosztem, w szczególności dla młodych kierowców. Dlatego też wiele osób szuka wielu sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia. Jak można to zrobić? Stosując dość pragmatyczne podejście, można na przykład wybrać samochód taniej marki z małą pojemnością silnika, polować na promocje czy nie powodować wypadków. Wielu młodych kierowców decyduje się jednak często na współwłasność pojazdu, np. ze swoim rodzicem, który ma długi staż jazdy i brak szkód na koncie. Dzięki temu w kolejnych latach jego samodzielna składka również będzie niższa (oczywiście o ile nie straci uzbieranych już zniżek za bezszkodową jazdę).

cud ubezpieczenia
CUD Ubezpieczenia

ul. Zjednoczenia 117a
Zielona Góra
Call Now Button